Ποιο είναι το σχολείο μας;

Ίδρυση - Ιστορία

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
images1
images2
images3
images4
Το Δημοτικό σχολείο Νέου Ρυσίου  ανήκει στο Δ.Δ. του Δήμου Θέρμης Θεσσαλονίκης. Είναι χτισμένο σε ύψωμα, δίπλα σε δασύλλιο, με καταπληκτική θέα το λιμάνι και την πόλη της Θεσσσαλονίκης. Ο χώρος αυτός παλαιότερα ήταν γήπεδο ποδοσφαίρου. Στο χώρο αυτό χτίστηκε το καινούριο σχολείο, του οποίου η  λειτουργία  ξεκίνησε  το σχολικό έτος 2008-2009.
Με την Αρ 64797/Δ4 Υ.Α (ΦΕΚ 945/8-7-2005) ιδρύθηκε Δωδεκαθέσιο Δημοτικό Σχολείο Νέου Ρυσίου.
Στη συνέχεια με την υπ αριθμ. Φ.50/500/114189/Γ1/05-09-2008 απόφαση ΥΠΕΠΘ (ΦΕΚ 1854/12-09-2008) ορίστηκε ως Ολοήμερο Δ.Σ. Νέου Ρυσίου.
Ακολούθησε η αριθμ 119176/Γ6/28-9-2009 απόφαση ΥΠΕΠΘ (ΦΕΚ 2084/28-9-2009 με την ποία ιδρύθηκε στο σχολείο Τμήμα Ένταξης.
Το σχολείο από την ίδρυσή του έχει 1 θέση Διευθυντή και 13 οργανικές θέσεις Δασκάλων. Στη συνέχεια το 2009 ιδρύθηκαν από 1 θέση εκπαιδευτικών:  Φυσικής Αγωγής, Αγγλικών, Δασκάλου Ολοήμερου σχολείου και Δασκάλου Τμήματος Ένταξης. Οι υπόλοιπες λειτουργικές θέσεις του σχολείου καλύπτονται είτε με αποσπάσεις από πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, είτε με την πρόσληψη αναπληρωτών.

ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Το Δημοτικό σχολείο του Νέου Ρυσίου λειτουργούσε για πολλά χρόνια ως διθέσιο σε παλαιότερο κτίριο,  που υπάρχει ακόμα και σήμερα και στεγάζει το 1ο Νηπιαγωγείο.
Το σχολικό έτος 1987-88 ιδρύεται   6/θ Δημοτικό σχολείο, με έδρα την Αγ. Παρασκευή, προκειμένου να καλύψει τις ανάγκες των μαθητών που προέρχονται  από τη   συνένωση  τεσσάρων 2/θεσίων δημοτικών σχολείων των πρώην Κοινοτήτων Ν. Ρυσίου, Ταγαράδων, Αγίας Παρασκευής και Σουρωτής. Οι μαθητές μεταφέρονταν  με μισθωμένα λεωφορεία της Νομαρχίας Θεσ/νίκης. Το Δημοτικό σχολείο λειτουργούσε αποκεντρωμένα στα αντίστοιχα σχολικά κτίρια  των χωριών. Στο Ν. Ρύσιο φιλοξενούνται δύο τάξεις του σχολείου.
Το έτος 1994, ιδρύεται το νέο 6/θεσιο Δημοτικό σχολείο Ταγαράδων. Οι μαθητές του Νέου Ρυσίου μεταφέρονται πλέον όλοι στο νέο κτίριο και συνυπάρχουν μαζί με τους μαθητές των Ταγαράδων. Ενώ το παλιό κτίριο δεν χρησιμοποιείται πια σαν δημοτικό σχολείο. Οι προδιαγραφές του σχολείου αυτού ήταν να φιλοξενεί 140 μαθητές και τα τελευταία χρόνια   είχε φτάσει τους 250. Ήταν επιτακτική πια η ίδρυση ενός νέου σχολείου.
Το νέο σχολείο αποπερατώνεται το έτος 2008 και έτσι οι μαθητές του Δ.Δ. του Ν. Ρυσίου ξεκινούν το νέο σχολικό έτος στο καινούριο κτίριο και σταματά πλέον η μεταφορά τους.