υγιεινά πρωϊνά γεύματα

Δημοσιεύτηκε στις Δευτέρα, 01 Δεκέμβριος 2014

Μέσα στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης και των καινοτόμων προγραμμάτων  που υλοποιούνται την τρέχουσα σχολική χρονιά στη Δευτέρα τάξη, το Β1 του Δημοτικού Σχολείου Ν.Ρυσίου οργάνωσε υγιεινά πρωϊνά  γεύματα για όλους τους μαθητές/τριες του τμήματος. Η δράση υλοποιήθηκε με τη σύμφωνη  γνώμη και την αρωγή των γονέων που γνωρίζουν τη μέγιστη σημασία  που έχ ει η υγιεινή διατροφή στη  πνευματική και σωματική εξέλιξη των παιδιών.Έτσι οι μικροί μαθητές μας γεύτηκαν ψωμί  ζυμωμένο με αλεύρι ζέα, επτάζυμο καρβέλι, πάστα ελιάς, ελίτσες, λάδι , ρίγανη και τέλος μαρμελάδα, όλα σπιτικά, φτιαγμένα με περισσή φροντίδα από τους γονείς του τμήματός μας. Εξαιτίας της μεγάλης αποδοχής του συγκεκριμένου εγχειρήματος, η δράση θα συνεχιστεί  όσο οι συνθήκες  το επιτρέψουν.