Στο μουσείο κινηματογράφου

Δημοσιεύτηκε στις Τετάρτη, 03 Φεβρουάριος 2016

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus plus και αναφορικά με τη σύνδεση όρασης ? τέχνης πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ τάξης του σχολείου μας στο Μουσείο Κινηματογράφου Θεσ/νίκης. Τα παιδιά κατασκεύασαν με απλά υλικά (χαρτόνια, εικόνες, κλωστή ή κορδόνι) <<θαυματοτρόπια>>. Ένα παιχνίδι του 19ου αιώνα, όπου το όνομα του επινοήθηκε από τη σύνθετη λέξη  θαύμα <<θαύμα>> και τρόπος <<στροφή>> της Αρχαίας Ελλάδας. Ένα τετράγωνο χαρτόνι, με μια εικόνα που κόλλησαν σε κάθε πλευρά είναι συνδεδεμένη με δυο κομμάτια κλωστής. Όταν οι χορδές στριφογυρίζουν ανάμεσα στα δάχτυλα οι δυο εικόνες φαίνεται να συνδυάζονται σε ένα λόγω της εμμονής της όρασης. Δηλαδή στην οπτική ψευδαίσθηση όπου πολλαπλές διακριτές εικόνες συνδυάζονται σε μια ενιαία εικόνα στο ανθρώπινο μυαλό. Θεωρείται ότι αυτή είναι η εξήγηση για αντίληψη της κίνησης στον κινηματογράφο και στις ταινίες κινούμενων σχεδίων.