Εξ αποστάσεως εκπαίδευση κατά τη διάρκεια της αναστολής των σχολικών μονάδων

Δημοσιεύτηκε στις Σάββατο, 14 Νοέμβριος 2020

psNRysiouΣας ενημερώνουμε ότι η εξ αποστάσεως εκπαίδευση σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων θα γίνει με δύο αλληλένδετους τρόπους, με την εκπαιδευτική τηλεόραση και με τη σύγχρονη τηλεκπαίδευση.

α. Εκπαιδευτική τηλεόραση

Από τη Δευτέρα 16/11/2020, το πρωί στις 9 π.μ. θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές δημοτικού.

Μπορείτε να αναζητήσετε το πρόγραμμα των καθημερινών μεταδόσεων στην ιστοσελίδα της ΕΡΤ, επιλέγοντας κάθε φορά την κατάλληλη ημερομηνία. Το πρόγραμμα για τη Δευτέρα, 16/11/2020 περιλαμβάνει:

• Γλώσσα Α': Διδασκαλία για τον τονισμό.
  • Διαθεματικό Β': Μαθαίνω την ώρα.
  • Γλώσσα Γ': Χρόνοι ρημάτων ενεργητικής φωνής.
  • Μαθηματικά Γ' - Δ': Τα τρίγωνα.
  • Μελέτη Περιβάλλοντος Δ': Σπονδυλωτά και ασπόνδυλα ζώα.
  • Μαθηματικά Β'-ΣΤ΄: Νοερές πράξεις Α (Πρόσθεση & Αφαίρεση.
  • Ιστορία Ε': Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο.
  • Γλώσσα Ε' - ΣΤ': Παράγραφος και κειμενικοί δείκτες.

Μπορείτε επίσης να βρείτε όποιο μάθημα σας ενδιαφέρει και υπάρχει στην εκπαιδευτική τηλεόραση της ΕΡΤ εδώ, επιλέγοντας κάθε φορά την τάξη που σας ενδιαφέρει.

β. Σύγχρονη τηλεκπαίδευση

Η τηλεκπαίδευση θα ξεκινήσει την Τετάρτη, 18/11/2020 μετά τη σχολική αργία της 17ης Νοεμβρίου. Θα πραγματοποιείται καθημερινά μετά τις 14:00 για τα Δημοτικά, ώστε να μην συμπίπτει με τα προγράμματα Γυμνασίου και Λυκείου. Η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30' συμπεριλαμβανομένων μικρών διαλειμμάτων.

Αναλυτικά το πρόγραμμα μαθημάτων σύμφωνα με το ΦΕΚ 5044/τ. β'/14-11-2020 είναι:

ΩΡΑΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

• 1η ώρα 14:10 έως 14:40
  • 2η ώρα 14:50 έως 15:20
  • 3η ώρα 15:30 έως 16:00
  • 4η ώρα 16:10 έως 16:40
  • 5η ώρα 16:50 έως 17:20

Περισσότερες λεπτομέρειες καθώς και ό,τι αλλαγές προκύψουν θα σταλούν με email μετά τον καταρτισμό του προγράμματος σύγχρονης τηλεκπαίδευσης από τη Διεύθυνση του σχολείου σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, που θα γίνει τη Δευτέρα, 16/11/2020.