Notre calendrier de l' Aven - Το ημερολόγιο των Χριστουγέννων

Δημοσιεύτηκε στις Παρασκευή, 10 Δεκέμβριος 2021

aventLe terme Avent vient du latin adventus qui signifie arrivée, venue. L’Avent a une connotation chrétienne puisque cette venue est celle de Jésus-Christ. L’Avent désigne une période qui commence le quatrième dimanche avant Noël et se termine la veille de Noël. Généralement, le début de l’Avent se situe entre le 27 Novembre et le 3 Décembre de chaque année. Les catholiques et protestants considèrent le premier jour de l’Avent comme le premier jour de l’année religieuse.

La cinquième et la sixième classe de francais de notre école a fabriqué des calendriers de l'Avent.

Ils ont fabriqué un calendrier muni de fenêtres numérotées, symbolisant chaque jour de l’Avent. Chaque jour ils ouvraient les fenêtres qui renfermaient une petite surprise et un chocolat.Le calendrier de l’Avent est un formidable rituel pour apprendre aux enfants à attendre Noël et en même temps ressentir le plaisir de l'attente.Les bénéficespédagogiques et socioculturels sont nombreux puisque la culture et la langue française s'apprennent et se transmettent à travers d'une action ludique et amusante.

L'Avent oνομάζεται το διάστημα που καλύπτει τις τέσσερις εβδομάδες πριν από τα Χριστούγεννα και συγκεκριμένα αρχίζει την τέταρτη Κυριακή πριν τα Χριστούγεννα. Η λέξη προέρχεται από τη λατινική Adventus δηλαδή άφιξη του Μεσσία. Είναι το χρονικό διάστημα για την προετοιμασία των πιστών.

Μια σημαντική δράση για τα Χριστούγεννα διοργανώθηκε στο μάθημα των γαλλικών και ονομάζεται 'Le calendrierde l'Avent'. Ξεκινήσαμε λίγο πριν τις αρχές του Δεκέμβρη με τη δημιουργία από τους μικρούς μαθητές μιας κατασκευής με 24 φακέλους που αντιστοιχούσαν στις 24 μέρες πριν από τα Χριστούγεννα και περιείχαν μια ευχή και ένα σοκολατάκι. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με την προσμονή του ανοίγματος του φακέλου τους και την προσδοκία του κρυφoύ μηνύματος.

Σκοπός της δράσης είναι η συνεργατική μάθηση, η κοινωνικοποίηση με τη συμμετοχή όλων και η αντίστροφη μέτρηση έως τη μεγάλη γιορτή. Τέλος οι μαθητές εξοικειώνονται με τη γαλλική κουλτούρα και γλώσσα καθώς έρχονται σε επαφή με ένα παραδοσιακό έθιμο των Γάλλων.

AVANEORYE
AVNEORY