Erasmus+ (2020-2023) - Mind Maps - Εννοιολογικοί Χάρτες

Δημοσιεύτηκε στις Σάββατο, 19 Νοέμβριος 2022

Logo erasmus 2020 smStudents of Neo Rysio Primary School created two posters depicting two concept maps, one for the word “WAR” and another one for the word “REFUGEE”, which are strongly related to the content of the third capsule.

On the first concept map for the word “WAR”, the students wrote it in the six different languages of the six countries (Greece, Spain, Italy, Ireland, Poland and Croatia) participating in the project. They also wrote in English language and using dark colors, words and feelings related to it, to show the displeasure and the negative feelings a war causes to people.

War is the reason and the refugees are the result.

So, in the second concept map, the word “REFUGEE” was written in the six different languages of the six different countries using the colors of each country’s flag. They also added words and feelings caused when people are forced to become refugees because of war. Finally, they put on the poster photos of refugees of older as well as contemporary wars.

20221115_115417873
20221115_115418276
20221115_180902952

Η ΣΤ2 τάξη του Δημοτικού Σχολείου Νέου Ρυσίου, στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS «Little Prince embracing his European Friends in the challenged Earth» και συγκεκριμένα της 3ης κάψουλας «Warsandrefugees», υλοποίησε 2 εργασίες. Οι 2 αυτές εργασίες αποτυπώνουν 2 εννοιολογικούς χάρτες, έναν για τη λέξη «ΠΟΛΕΜΟΣ» και έναν για τη λέξη «ΠΡΟΣΦΥΓΑΣ» που αποτελούν τις 2 βασικές έννοιες της 3ης κάψουλας.

Στον πρώτο εννοιολογικό χάρτη για τη λέξη «ΠΟΛΕΜΟΣ», οι μαθητές/τριες αφού κατανόησαν τον ορισμό της έννοιας, την έγραψαν και στις 6 γλώσσες των 6 χωρών που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα (Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Ιρλανδία, Πολωνία, Κροατία) και στα αγγλικά που αποτελεί τη γλώσσα συνεννόησης-επικοινωνίας μεταξύ των χωρών. Γύρω από την κεντρική έννοια έγραψαν λέξεις και συναισθήματα στα αγγλικά που έχουν σχέση με την έννοια «ΠΟΛΕΜΟΣ». Όλα τα παραπάνω αποτυπώθηκαν με σκούρα και μουντά χρώματα για να συνάδουν με τη γενικότερη δυσαρέσκεια και τα αρνητικά συναισθήματα που προκαλεί ένας πόλεμος. Επίσης, τοποθετήθηκαν φωτογραφίες από 4 πολέμους στους οποίους έχει πάρει μέρος η Ελλάδα τις χρονολογίες που εισήλθε σε αυτούς. Τέλος, οι μαθητές/τριες κατανόησαν και αντιλήφθηκαν ότι ο «ΠΟΛΕΜΟΣ» είναι η αιτία και οι «ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ» είναι το αποτέλεσμα που προκαλείται το οποίο ήταν η κεντρική έννοια της δεύτερης εργασίας-εννοιολογικού χάρτη.

Στον δεύτερο εννοιολογικό χάρτη για τη λέξη «ΠΡΟΣΦΥΓΑΣ», οι μαθητές/τριες αφού κατανόησαν, και πάλι, τον ορισμό της έννοιας, την έγραψαν και στις 6 γλώσσες των 6 χωρών του προγράμματος. Εδώ, η κάθε λέξη χρωματίστηκε με τα χρώματα της σημαίας της κάθε χώρας, συμβολίζοντας έτσι ότι εν δυνάμει όλες οι χώρες μπορεί να βρεθούν σε κατάσταση πολέμου και οι κάτοικοί τους να γίνουν πρόσφυγες. Γύρω γύρω γράφτηκαν στα αγγλικά λέξεις και συναισθήματα που προκαλούνται όταν άνθρωποι αναγκάζονται να γίνουν πρόσφυγες εξαιτίας ενός πολέμου. Επίσης, τοποθετήθηκαν φωτογραφίες από πρόσφυγες τόσο παλαιότερων όσο και σύγχρονων πολέμων.