Erasmus+ (2020-2023) - Completion of the 3rd Capsule Activities - Ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων της 3ης Ενότητας

Δημοσιεύτηκε στις Τετάρτη, 21 Δεκέμβριος 2022

Logo erasmus 2020 smWe have completed the 3rd capsule activities of the ERASMUS+ project about refugees. Students conducted a survey on current wars, like the war of Syria and the refugees. They provided information about the situation in Europe and the history of the refugees in their own country. The activities aimed at addressing social inclusion making pupils think about them and getting ideas on how their lives can be improved. Students also created posters, sung songs and received answers on a questionnaire in order to make people aware of this problematic, creating an Awareness Campaign AGAINST war and FOR the peace and the rights of the refugees.

Ολοκληρώσαμε τις δραστηριότητες που αφορούσαν την 3η ενότητα του προγράμματος ERASMUS+ για τους πρόσφυγες. Οι μαθητές διεξήγαγαν έρευνα για τους τρέχοντες πολέμους, όπως ο πόλεμος της Συρίας και οι πρόσφυγες. Παρείχαν πληροφορίες για την κατάσταση στην Ευρώπη και την ιστορία των προσφύγων στη χώρα τους. Οι δραστηριότητες στοχεύουν στην αντιμετώπιση της κοινωνικής ένταξης ευαισθητοποιώντας τούς μαθητές έτσι ώστε να οραματιστούν ένα ειρηνικό μέλλον. Οι μαθητές δημιούργησαν επίσης αφίσες, τραγούδησαν τραγούδια και έλαβαν απαντήσεις σε ένα ερωτηματολόγιο για να ευαισθητοποιήσουν τον κόσμο για αυτό το πρόβλημα, δημιουργώντας μια Εκστρατεία Ευαισθητοποίησης ΕΝΑΝΤΙΟΝ του πολέμου και ΥΠΕΡ της ειρήνης και τα δικαιώματα των προσφύγων.