Erasmus+ (2020-2023) - Survey: Addictions to screens - Έρευνα: Εθισμός στις οθόνες

Δημοσιεύτηκε στις Πέμπτη, 05 Ιανουάριος 2023

Logo erasmus 2020 smStarting our activities for the fourth capsule on “Addiction to Screens” of the Erasmus+ project “Little Prince Embracing his European Friends on Challenged Earth”, fifth and sixth grade students of Neo Rysio Primary School filled in a questionnaire about their personal habits while using mobile phones and social media, watching TV and spending time in front of computers.

The questions were prepared and sent to us by a team of partners in charge. The students had the opportunity to think about the issue and realize the seriousness of their behavior and the consequences they have to face. The results, however, are extremely interesting and encouraging, showing that primary school students in Greece are still not so much addicted to screens and prefer spending time with friends and relatives.

Results - Αποτελέσματα

Αρχίζοντας τις εργασίες μας για την τέταρτη ενότητα που αφορά τον «Εθισμό στις οθόνες» του προγράμματος Erasmus+ «Ο μικρός πρίγκιπας αγκαλιάζει τους Ευρωπαίους φίλους του σε μια γη γεμάτη προκλήσεις», οι μαθητές/τριες της πέμπτης και έκτης τάξης του δημοτικού σχολείου Νέου Ρυσίου συμπλήρωσαν ένα ερωτηματολόγιο για τις προσωπικές τους συνήθειες σε σχέση με τη χρήση κινητών τηλεφώνων, της τηλεόρασης και των ηλεκτρονικών υπολογιστών.

Οι ερωτήσεις σχεδιάστηκαν και στάλθηκαν σε εμάς από μια ομάδα εταίρων που ανέλαβαν το συγκεκριμένο εγχείρημα. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να προβληματιστούν πάνω στο θέμα και να αναλογιστούν τη σοβαρότητα των αποτελεσμάτων της συμπεριφοράς τους που σε τελική ανάλυση θα πρέπει να αντιμετωπίσουν. Τα αποτελέσματα ωστόσο είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα και ενθαρρυντικά και δείχνουν ότι οι μαθητές του δημοτικού στην Ελλάδα δεν είναι ακόμα τόσο πολύ εθισμένοι στις οθόνες και προτιμούν περισσότερο να περνούν ποιοτικό χρόνο με συγγενείς και φίλους.