Erasmus+ (2020-2023) - Advertisement on Gender Inequality - Διαφήμιση για την Ανισότητα των Δύο Φύλων

Δημοσιεύτηκε στις Πέμπτη, 09 Μάρτιος 2023

Logo erasmus 2020 smSecond grade students of Neo Rysio Primary School created and acted out an advertisement for a kind of duster called “TWIFTER” for the 5 th mobility to Poland on “Gender Inequality” of the Erasmus+ project “Little Prince Embracing his European Friends on Challenged Earth”. The ad emphasizes on the old-fashioned idea of “women cleaning the house and men just watching them without giving a hand”. What is finally conveyed is that things tend to change. There are two videos because there is double casting.

Μαθητές της Β1 τάξης του Δημοτικού Σχολείου Νέου Ρυσίου δημιούργησαν και έπαιξαν σε μια διαφήμιση για ένα είδος ξεσκονόπανου που ονομάζεται “Τουίφτερ” για την 5η κινητικότητα στην Πολωνία με θεματική την “Ανισότητα των δύο Φύλων” του προγράμματος Εράσμους+ ”Ο Μικρός Πρίγκηπας Αγκαλιάζει τους Ευρωπαίους Φίλους του σε μια Γη γεμάτη Προκλήσεις”. Η διαφήμιση δίνει έμφαση στην παλιομοδίτικη ιδέα ότι “Οι γυναίκες καθαρίζουν το σπίτι και οι άντρες απλώς τις κοιτάνε χωρίς να τις βοηθάνε”. Το μήνυμα που τελικά περνάει η διαφήμιση είναι ότι τα πράγματα τείνουν να αλλάξουν. Τα βίντεο είναι δύο γιατί είχαμε διπλές διανομές ρόλων.